Jak wyglądają konopie siewne? 1

Jak wyglądają konopie siewne i czym różnią się od pozostałych gatunków z rodziny Cannabis?


Konopie siewne, można zidentyfikować już na pierwszy rzut oka. Porównując dwa gatunki – mające prozdrowotne działanie konopie siewne i znane z właściwości psychoaktywnych konopie indyjskie – łatwo dostrzec różnice w budowie i wyglądzie roślin.

Konopie siewne – historia

Cannabis sativa staiva, to łacińska nazwa konopi siewnych. Konopie od tysięcy lat wykorzystywane są zarówno w kuchni – jako olej lub w postaci mąki, jako naturalny środek leczniczy, wykorzystujący dobroczynne działanie kannabidiolu (CBD). Wygląd rośliny, który pozwala na jej klasyfikację jest uwarunkowany genetyczną różnicą między poszczególnymi gatunkami konopi.

Jak wyglądają konopie siewne? 2

Konopie mają za sobą potężną historię ewolucji. Za zarania dziejów, naszą planetę zarastały lasy konopne, w których każda pojedyncza roślina osiągała wysokość nawet kilkudziesięciu metrów! Już dziesiątki tysięcy lat temu, konopie zostały podzielona na dwa rejony upraw. Jedna miała miejsca na obszarze Europy, druga zaś występowała na terenie południowo – wschodniej Azji.
Można stwierdzić, że podział terytorialny i różne warunki klimatyczne związane z różnorodnością w miejscu jej występowania, spowodowały klasyfikację konopi na kilka gatunków (sativa – siewna, indica – indyjska itd.). Naturalna dla historii naszej planety migracja ludzi po kontynentach rozprzestrzeniła nasiona obu gatunków po całym świecie.

Selektywna hodowla konopi doprowadziła do tego, że praktycznie każda ówczesna konopia jest hybrydą, czyli połączeniem obu gatunków. Niemniej jednak, botanicy – znawcy roślin zdecydowanie kategoryzują wszystkie gatunki konopi, a ich zróżnicowany wygląd pozwala na rozróżnienie każdego z nich.

Jak wygląda konopia siewna?

Konopia siewna jest rośliną jednoroczną. Dla hodowców oznacza to, że rokrocznie muszą rośliny sadzić i zabierać. Konopie siewne mają postać męską i żeńską – w fachowej nomenklaturze uznaje się je za rośliny dwupienne. Z konopi uprawnej/siewnej pozyskuje się nasiona, liście i włókna. Można wytwarzać z nich herbatę, olej konopny, olejek CBD i nasiona, a nawet służy do produkcji betonu konopnego! Rośliny są zielone, osiągają bardzo dużą wysokość, która może przekroczyć nawet 3 metry! Roślina ma grubą, pojedynczą łodygę z zielonymi rozgałęzieniami i ma bardzo charakterystyczne liście. Liście konopi są cienkie, podłużne, pięciopalczaste.

Konopie siewne, w odróżnieniu od indyjskich, mają smukłe kwiatostany zebrane w formie kłosów. Ten gatunek konopi należy do najwyższych z całej rodziny cannabis. Uprawa konopi niegdyś była bardzo popularna, a rośliny najczęściej wykorzystywane były w przemyśle włókienniczym. Obecnie, dzięki mody na propagowanie zdrowego stylu życia, rośliny te są pożądanym środkiem prozdrowotnych, który wpływa nie tylko na poprawę zdrowia i samopoczucia, ale również wyglądu (jako składnik pielęgnacyjny).

Jak wyglądają konopie siewne? 3

Różnice w wyglądzie gatunków

Najwięcej różnic w wyglądzie konopi siewnej można dostrzec porównując dwa gatunki – konopie siewną i indyjską. Konopie indyjskie są bardziej gęste i nie osiągają tak imponującej wysokości.
Ich kwiatostany, również występują w formie kłosów, ale na pierwszy rzut oka widać, że są bardziej bujne i mają większą objętość. Kolejną różnicą, która pomoże rozróżnić oba gatunki jest wygląd liści. Konopie indyjskie, mają mięsiste, twarde i szersze liście, podczas gdy liście odmiany siewnej są lekkie, miękkie, dłuższe i bardzo delikatne. Niemniej jednak, wygląd liści obu gatunków jest charakterystyczny. Liście są pięciopalczaste i podłużne, mają lekko karbowaną powierzchnię. Konopie wydzielają również specyficzny, dość ostry zapach. Uprawa konopi nie wpływa tak degradująco na glebę, jak jest w przypadku upraw np. pszenicy i innego zboża.

Jak wyglądają konopie siewne? 6

W Polsce, uprawy siewnych konopi podlegają kontroli. Ma ona na celu wykluczyć hodowanie innych, nielegalnych gatunków, poza konopią siewną. Z widoczne na pierwszy rzut oka uwagi na różnice w wyglądzie roślin – znalezienie nieprawidłowości w uprawach nie jest trudne. Uprawa musi być również prowadzona zgodnie ze ścisłymi wytycznymi ustawy. Uprawa konopi nie należy więc do najprostszych.

Konopie siewne wykorzystywane są w branży kosmetycznej, spożywczej i stanowią atrakcyjny, naturalny suplement diety. Dużą popularnością cieszy się również olejek CBD, który pomaga niwelować przykre skutki chorób na tle układu nerwowego, takich jak np. SM (stwardnienie rozsiane). Osoby ceniące troskę o swoje zdrowie, dbające o serce chętnie sięgają po wzmacniające herbaty z konopi, zdrowe ciasteczka, a nawet dżemy. Z włókien konopi produkuje się wytrzymałe liny, smycze, obroże, szelki i gryzaki dla zwierząt – to naturalne ekologiczne rozwiązanie dla posiadaczy czworonogów, którzy wyznają filozofię low waste i cenią sobie ekologiczne, naturalne wyroby. Z konopi siewnych powstaje również mąka, olej tłoczony na zimno i świetny dodatek do sałatek, dań, wypieków – nasiona konopi. W wersji prażonej stanowią doskonałą przekąskę – alternatywę dla orzechów i ziaren słonecznika. Na koniec warto dodać, ze uprawa konopi siewnych jest całkowicie legalna i bardzo popularna.