Jak rozróżnić konopie siewną od indyjskiej? 1

Czym się różni popularna konopia indyjska (która zawiera związki psychoaktywna), od siewnej (która ich nie zawiera)?

Ogólny opis

Mnogość nazw otaczające temat konopi nie pomaga im zbytnio w zdobyciu popularności. Duża część osób nie zdaje sobie nawet sprawy z tego, że możemy wyróżnić wiele odmian tej rośliny, a najbardziej popularne diametralnie się od siebie różnią. Warto dowiedzieć się co różni te rośliny, gdyż zdrowotne właściwości mogą być dla nas niezwykle ważne.
Zaczynając od początku – mamy rodzinę Cannabis (czyli potocznie kanabis czy konopie). W jej skład wchodzi kilka gatunków, te najbardziej znane to Sativia (Siewna) oraz Indica (Indyjska lub inaczej marihuana). Możemy łatwo zapamiętać, gdyż ich pierwsze litery są takie same. Te główne gatunki dzielą się na pomniejsze odmiany, które charakteryzują się inną zawartością poszczególnych składników (głównie CBD i THC).
Możemy to porównać do cytryny (która w naszym przypadku będzie konopią siewną) i pomarańczy (która będzie konopiom indyjską). Są one z rodziny cytrusów (czyli u nas rodzina konopiowatych), lecz one również mają swoje odmiany jak pomarańcze moro czy cytryna „ręka Buddy”. Tak samo w przypadku konopi w zależności od jej odmiany może ona cechować się od małej zawartości THC do dużej.

Konopia indyjska

Powszechnie największą popularnością cieszy się „marihuana” czyli Cannabis Indica. Jest ona nielegalna w większości krajów, gdyż ma działania psychoaktywne. Jest to spowodowane wysoką zawartością kanabinoidu THC. W zależności od odmiany zawartość wacha się pomiędzy 10% a 27%. Zauważono korelacje, że im wyższe stężenie THC, tym niższe stężenie CBD. Więcej informacji na temat tego, czym są kanabinoidy.

W kwestii wizualnej konopie indyjskie cechują się też niskim wzrostem (do 150 cm) oraz lekko szerszymi liśćmi w porównaniu do konopi siewnych. Do jej uprawy wymagane są wielce sprzyjające warunki pogodowe między innymi duże natężenie słoneczne i małe opady deszczu.

Konopia siewna

Aktualnie coraz popularniejsza stają się konopie siewne. Jest to legalna odmiana konopi, która znajduje zastosowanie w wielu płaszczyznach. Między innymi włókiennictwie, budownictwie, żywności czy nawet w kosmetykach. Cechuje się wysoką zawartością CBD, przy czym bardzo niską zawartością THC (poniżej 0,1%).

Ze względu na to nie powoduje żadnych psychoaktywnych zmian u osoby, która je zażywa. Różni się także pod względem wizualnym – liście są węższe od konopi indyjskiej, a roślina potrafi osiągnąć nawet 5 metrów! Jej uprawa nie jest wymagająca i jest całkowicie możliwa na terenie Polski nawet przy tak małym nasłonecznieniu 😉

Porównanie

Jak rozróżnić konopie siewną od indyjskiej? 2