Jak samodzielnie zrobić olej konopny? 1

Na co zwrócić uwagę, jak wybrać nasiona, co otrzymujemy jako efekt uboczny i jak powinien pachnieć i smakować?

Olej konopny stosowany jest w Polsce od pokoleń. Konopie były powszechnie uprawiane jeszcze za czasów II wojny światowej. Roślina ta ma wiele zastosowań, począwszy od wykorzystania w przemyśle tekstylnym i budowlanym, po obecnie najczęściej propagowane – zastosowanie spożywcze. Olej konopny można zaliczyć do wąskiego grona produktów typu „superfood”. Jego regularne spożywanie, lub alternatywnie – stosowanie na skórę lub włosy – w sposób holistyczny poprawia zdrowie i wygląd ciała.

Jak samodzielnie zrobić olej konopny? 2

Prozdrowotny olej konopny

Najbardziej wartościowy spożywczy olej konopny powstaje w wyniku tłoczenia na zimno ziaren konopi siewnej. Ma ciemny kolor, orzechowy smak i prawdziwe bogactwo wartości odżywczych i zdrowych kwasów tłuszczowych PUFA, w tym niezwykle istotnych dla zdrowia kwasów z grupy Omega 3 i Omega 6. To również cenne, naturalne źródło GLA (kwasu gamma linolenowego) i wielu niezbędnych minerałów. Kwasy tłuszczowe, które otrzymuje się z pożywienia, są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania wszystkich układów organizmu. Olej konopny zawiera ponad 75 procent kwasów tłuszczowych Omega-3 i Omega-6 w stosunku 3: 1, uważanych za optymalny stosunek wartości odżywczych. Olej konopny najłatwiej jest kupić gotowy. Zazwyczaj sprzedawany jest w szczelnej butelce z grubego, ciemnego szkła. Właściwie przechowywany, zatrzymuje najcenniejsze wartości odżywcze na całkiem długi czas. Może być stosowany jako dodatek do sałatek, dań, koktajli i jako kosmetyk – wcierany w skórę, włosy i paznokcie. Kwasy tłuszczowe zawarte w oleju mają leczniczy wpływ na wiele chorób skóry (np. łuszczyca, trądzik, liszaj itp.).

Tłoczenie na zimno oleju konopnego

Oleje, których używa się do codziennego gotowania, pochodzą z nasion, owoców, warzyw i orzechów. Sposób, w jaki ekstrahuje się olej, ma bezpośredni wpływ na to, jak on smakuje i ile składników odżywczych ma do zaoferowania. Wykorzystanie ciepła do ekstrakcji oleju jest nieuniknione, ale wysoka temperatura może pogorszyć smak oleju i jego ostateczną wartość odżywczą. Stosując metody niskotemperaturowe wytwarza się olej wyższej jakości. Proces ten nazywa się tłoczeniem na zimno.

Tłoczenie na zimno na większą skalę odbywa się zwykle poprzez wyciskanie specjalną prasą ziaren konopi. W zależności od wielkości produkcji, prasy mają różne formaty – od małych po naprawdę ogromne, dedykowane głównie do celów komercyjnych w dużych plantacjach. Nasiona konopi są wrzucane do specjalnego cylindra, który jest wyposażony w obracającą się śrubę. Ta śruba mieli i miażdży nasiona aż do wydobycia z nich esencji – drogocennego oleju konopnego. Małe otwory w dolnej części cylindra umożliwiają wyciek oleju konopnego do większego pojemnika zbiorczego. Efektem tego procesu jest pełnowartościowy olej konopny o zdrowotnym działaniu.

Jak samodzielnie zrobić olej konopny? 3

Jak samodzielnie zrobić olej konopny?

Wbrew pozorom, samodzielne wytłoczenie oleju konopnego w domowych warunkach, jest jak najbardziej możliwe. Podstawą każdego oleju jest starannie zebrana mieszanka ziaren. W przypadku oleju konopnego, do samodzielnej produkcji potrzebne będą ziarna konopi wysokiej jakości (można kupić gotowe ziarna). Nie mogą być również zbyt wysuszone, ponieważ istnieje wówczas ryzyko, że nie uda się wytłoczyć z nich oleju. Żeby zebrać co najmniej 0,5 litra oleju konopnego, potrzeba bardzo pokaźnej wagi ziaren. Zazwyczaj trzeba przeznaczyć na ten cel, około 3,5 kg nasion konopi. Warto również wyposażyć się w niewielką maszynkę ręczną służącą do wytłaczania oleju. Podczas procesu wytłaczania, efektem ubocznym są tzw. wytłoczyny. Nie trzeba ich wyrzucać! Po zmieleniu na drobną masę, sprawdzą się genialnie jako zdrowa mąka konopna – alternatywa dla osób z nietolerancją glutenu. To co istotne – po około 2-3 dniach od wytłoczenia, na dniebutelki z olejem zbierze się naturalne białko (a na górze olej), należy je wybrać

Dobrze wytłoczony olej konopny charakteryzuje się lekko orzechowym posmakiem z nutką goryczy. Należy przechowywać go z dala od źródeł światła i wysokich temperatur – najlepiej trzymać go w lodówce. Dzięki tej prostej instrukcji, być może wiele osób dowie się jak samodzielnie zrobić olej konopny i podejmie próbę uzyskania jednego z najzdrowszych olejów roślinnych – osobiście – we własnych, czterech ścianach.