Matcha konopna - nowy trend 1

W tym wpisie dowiesz czym jest matcha konopna, dlaczego jest bardziej przyswajalna niż liście z konopi i o sposobach na jej podanie

Matcha konopna

Większość z nas zetknała się z pojęciem „matcha”, czyli sproszkowanej herbaty. Tradycyjnie wytwarzana jest z zielonej herbaty, której liście zostały zaciemnione kilka tygodni przed zebraniem (dzięki czemu uzyskuje wyrazisty zielony kolor). Obecnie na rynku możemy się natknąć na wersję białą, oolong czy pu-erh. Dom Konopi przychodzi z matchą konopną.

Zdrowotne właściwości

Fenomen matchy opiera się na tym, że nie pijemy naparu z liści herbaty, tylko faktycznie spożywamy całą roślinę. Wiemy jak dobre jest spożywanie naparu z liści konopi (herbatka z liści) – teraz powinniśmy sobie jeszcze uświadomić jak dobre dla naszego ciała jest spożywanie liści w całości, wchłaniając wszystkie ich składniki. Wszystkie makro i mikroelementy, mają szansę w całości zostać dostarczone do naszego organizmu, dzięki czemu możemy cieszyć się w pełni wszystkimi jej walorami zdrowotnymi. Matcha konopna o poranku zapewni nam poprawę nastroju bez obciążenia kofeiną, a wieczorem pomoże nam w szybszym zaśnięciu.

Konopie możemy określić, że mają nootropowe zdolności. Takim składnikiem, może być każdy związek chemiczny, który poprawia czynności umysłowe. Konopie spełniają wszystkie kryteria klasyfikujące je jako nootropowe:
– poprawia zdolność uczenia się i pamięci,
– sprawia, że trudniej nas rozproszyć,
– ochrania mózg przed fizycznymi i chemicznymi uszkodzeniami,- ulepsza sprawność mechanizmów zachodzących w mózgu,
– nie posiada żadnych znaczących efektów ubocznych,

Proces przygotowania

Przygotowując matchę, musimy bardzo uważać na odpowiednią temperaturę przygotowania. Jeśli woda będzie zbyt gorąca, zdrowotne składniki konopi ulegną rozkładowi oraz nadadząherbacie gorzki posmak. Optymalną temperaturą jest 80-90 stopni Celciusza.
Na przygotowanie jednej porcji potrzebujemy 200 ml wody oraz 1 łyżeczkę matchy z konopi. Matchę należy dokładnie rozmieszać z wodą, najlepiej przy użyciu specjalnej miotełki do matchy, małej trzepaczki lub nawet widelca (aby pozbyć się całkowicie grudek).

Matcha konopna - nowy trend 2

Inne sposoby podania

Matchę konopną możemy pić nie tylko w połączeniu z wodą, ale również z mlekiem. Wystarczy przygotować matchę z połowy ilości wody (czyli 100 ml) i dodać do niej podgrzane mleko. Jeśli mamy ochotę możemy dodać odrobinę miodu lub syropu z agawy.

Matchę konopną możemy również wprowadzić do naszych śniadań:

–  smoothies – na sam koniec wystarczy dodać łyżeczkę (na 200 ml) i zamieszać,

–  owsianki – po zdjęciu z ognia, dodać łyżeczkę i zamieszać, aby połączyła się z resztąskładników

–  jogurtu – wymieszać 1-2 łyżeczki, a następnie dodać dodatki wedle uznania (musli, owoce,

orzechy), taki kolor o poranku wprawi Was w cudowny nastrój 😉

_______________________________________________________

Masz własny przepis z wykorzystaniem matchy? Napisz o nich w komentarzu 🙂