Matcha konopna - nowy trend 1

W tym wpisie dowiesz czym jest matcha konopna, dlaczego jest bardziej przyswajalna niż liście z konopi i o sposobach na jej podanie

Matcha konopna

Większość z nas zetknała się z pojęciem „matcha”, czyli sproszkowanej herbaty. Tradycyjnie wytwarzana jest z zielonej herbaty, której liście zostały zaciemnione kilka tygodni przed zebraniem (dzięki czemu uzyskuje wyrazisty zielony kolor). Obecnie na rynku możemy się natknąć na wersję białą, oolong czy pu-erh. Dom Konopi przychodzi z matchą konopną.

Matcha konopna - nowy trend 2

Zdrowotne właściwości

Fenomen matchy opiera się na tym, że nie pijemy naparu z liści herbaty, tylko faktycznie spożywamy całą roślinę. Wiemy jak dobre jest spożywanie naparu z liści konopi (herbatka z liści) – teraz powinniśmy sobie jeszcze uświadomić jak dobre dla naszego ciała jest spożywanie liści w całości, wchłaniając wszystkie ich składniki. Wszystkie makro i mikroelementy, mają szansę w całości zostać dostarczone do naszego organizmu, dzięki czemu możemy cieszyć się w pełni wszystkimi jej walorami zdrowotnymi. Matcha konopna o poranku zapewni nam poprawę nastroju bez obciążenia kofeiną, a wieczorem pomoże nam w szybszym zaśnięciu.

Konopie możemy określić, że mają nootropowe zdolności. Takim składnikiem, może być każdy związek chemiczny, który poprawia czynności umysłowe. Konopie spełniają wszystkie kryteria klasyfikujące je jako nootropowe:
– poprawia zdolność uczenia się i pamięci,
– sprawia, że trudniej nas rozproszyć,
– ochrania mózg przed fizycznymi i chemicznymi uszkodzeniami,- ulepsza sprawność mechanizmów zachodzących w mózgu,
– nie posiada żadnych znaczących efektów ubocznych

Matcha konopna - nowy trend 3

Proces przygotowania

Przygotowując matchę, musimy bardzo uważać na odpowiednią temperaturę przygotowania. Jeśli woda będzie zbyt gorąca, zdrowotne składniki konopi ulegną rozkładowi oraz nadadząherbacie gorzki posmak. Optymalną temperaturą jest 80-90 stopni Celciusza.
Na przygotowanie jednej porcji potrzebujemy 200 ml wody oraz 1 łyżeczkę matchy z konopi. Matchę należy dokładnie rozmieszać z wodą, najlepiej przy użyciu specjalnej miotełki do matchy, małej trzepaczki lub nawet widelca (aby pozbyć się całkowicie grudek).

Matcha konopna - nowy trend 4

Inne sposoby podania

Matchę konopną możemy pić nie tylko w połączeniu z wodą, ale również z mlekiem. Wystarczy przygotować matchę z połowy ilości wody (czyli 100 ml) i dodać do niej podgrzane mleko. Jeśli mamy ochotę możemy dodać odrobinę miodu lub syropu z agawy.

Matchę konopną możemy również wprowadzić do naszych śniadań:

–  smoothies – na sam koniec wystarczy dodać łyżeczkę (na 200 ml) i zamieszać,

–  owsianki – po zdjęciu z ognia, dodać łyżeczkę i zamieszać, aby połączyła się z resztąskładników

–  jogurtu – wymieszać 1-2 łyżeczki, a następnie dodać dodatki wedle uznania (musli, owoce,

orzechy), taki kolor o poranku wprawi Was w cudowny nastrój 😉

_______________________________________________________

Masz własny przepis z wykorzystaniem matchy? Napisz o nich w komentarzu 🙂